Bronserad metall med dekor av rosettprydda blomstergirlanger, behängd med prismor. Tre ljuspunkter. Diameter ca 33, höjd ca 51 cm.
Slitage. Ej funktionstestad. Flertalet mindre nagg. Anlupen.