Allmoge
933730

SVEPASK och SKÅL, allmoge, 1700-/1800-tal.

Skål i rund form. Diameter ca 31 cm. Ask med oval form och lock, längd 53 cm.

Slitage, asken med färgrester. Slitage, torrsprickor.

Utropspris
1 500 SEK