Målad, märkt och daterad: "MOD 1849". Välvt lock. Beslag och bärhandtag av smide. Längd 137, bredd 60, höjd 68,5 cm.
Originalmålning med smärre retuscher. Skador och slitage, smärre kompletteringar, maskstungen. Torrsprickor. Lås saknas.