STOLAR, 2 st, gustavianska provinsarbeten, 1800-tal.

Målade, skuren dekor. En av dem med överkragade kannalerade kopplade ben, genombruten rygg med spjälknippe krönt av humlekvist. Den andra med kannelerade kopplade ben, rundad genombruten rygg med axknippe. Båda med sitsar klädda med randig textil.

Slitage. Senare målning klädsel. Renoverade och kompletterade. Ett ben med skada och lagningar.

Utropspris
1 500 SEK