LJUSKRONA, empirestil, 1900-talets första hälft.

För sex ljus. Mässingsstomme behängd med prismor i kedjor och stavar. Korgbotten, krönande plym. Svängda ljusarmar med prismor i manchetterna. Diam 70, höjd 75 cm.

Slitage, något skeva delar. Enstaka prismor saknas.

Utropspris
3 000 SEK