LJUSKRONA, venetiansk stil, omkring 1900-talets mitt.

Glasklädd stomme behängd med olikslipade prismor. Nio ljuspunkter. Tio ljusarmar. Diameter ca 80, höjd ca 70 cm.

Sedvanligt ytsslitage. Flertalet nagg. Ej funktionstestad.Tre ljusmanschetter skadade men medföljer. Två skruvar saknas.

Utropspris
2 000 SEK