LJUSKRONA, oscariansk, sent 1800-tal.

Bronserad delvis genombruten stomme med rikt stiliserad dekor behängd med olikslipade prismor. För 15 ljus. Fem ljuspunkter. Diameter ca 60 cm, höjd ca 107 cm.

Ytslitage. Flertalet nagg. Kompletterad med delvis senare prismor. Senare elektrifiering. Prismor medföljer.

Utropspris
8 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

151. Lorenzo Vitturi, "Amount in € Green Stripes #1", 2013.
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK