Bronserad delvis genombruten stomme med rikt stiliserad dekor behängd med olikslipade prismor. För 15 ljus. Fem ljuspunkter. Diameter ca 60 cm, höjd ca 107 cm.
Ytslitage. Flertalet nagg. Kompletterad med delvis senare prismor. Senare elektrifiering. Prismor medföljer.