Ephraim Ståhl

(Sverige, 1767-1820)
Ephraim Ståhl
(Sverige, 1767-1820)

KARMSTOLAR, ett par av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska.

Vitmålade och bronserade. Svängd stoppad rygg med avslutande lejonmaskaroner och lagerstav av pastellage. Svända ben. Signerade ES.

Slitage. Förstärkningar. Dekorlagningar. Slitna fotavslutningar.

Formgivare

Stolmakare verksam i Stockholm, född i Finland. Fick burskap och blev mästare 1794. Stor produktion av synnerligen god kvalitet. Arbetade mest i den sengustavianska stilen. Levererade både till hovet, ämbeten, slott och herrgårdar. Signerade sina stolar med sina initialer ES.

Utropspris
40 000 SEK