Skiva fanerat med olika träslag. Svärtade ben med detaljer i mässing. Marked "435". Diameter 56 cm. Höjd 51 cm.
Slitage. Obetydliga fanerskador. Krackelyr i lack.
Omnämns i: Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, s. 366