Design
934153

Arne Jacobsen

(Danmark, 1902-1971)
Arne Jacobsen
(Danmark, 1902-1971)

ARNE JACOBSEN, karmstolar, ett par, "Sjuan", Fritz Hansen, Danmark, 1981.

Kromad stomme. Formpressad rygg och sits, klädsel av textil. Märkta. Stapelbara. Sitthöjd ca 44 cm.

Smärre slitage och fanerskador. Smärre fläckar. Repor. Märken.

Formgivare

Arne Jacobsen (1902–1972) är en av Danmarks mest berömda och framstående möbelformgivare och arkitekter. Mellan åren 1924 och 1927 studerade han vid "Kunstakademiets Arkitektskole" i Köpenhamn, därefter anställdes han på Paul Holsoes arkitektkontor.

Utropspris
4 000 SEK

Christian Olsén
Christian Olsén
+46 (0)703 09 56 57