DRÄKTVÄRJA, 1900-talets början.

Fäste i mässing med pärlemoplattor på kavel. Dekor bl a av vapensköld och blommor. Svärtad balja med mässingsbeslag. Längd 87 cm.

Bruksskick. Ställvis anlupen samt med mindre bränningssprickor. Skav samt ett beslag på baljan löst.

Utropspris
2 000 SEK