SLAGLÅSPISTOL, för kavalleriet, m/1850, kontrollstämplad 1852, Husqvarna Gevärsfaktori.

En så kallad flankörpistol. Mässingsskod träkolv med räfflat grepp. Märkt H för Husqvarna Gevärsfaktori samt 1852 vid låsblecket. På svansjärnet sitter ett rundad ståndsikte. Längd 47 cm. Märkt nr 31 på träkolv.

Slitage. Repor. Ej funktionstestad.

Utropspris
3 000 SEK