Slaglås. Ursprungligen flintlås. Kolv av bonat lövträ och mässingsbeslag. Rund pipa och lås av järn. Märkt med flottans kassationsmärke. Längd 41 cm.
Ställvis slitage. Repor. Ej funktionstestad.