PISTOL, för Svenska flottan, 1800-tal.

Slaglås. Ursprungligen flintlås. Kolv av bonat lövträ och mässingsbeslag. Rund pipa och lås av järn. Märkt med flottans kassationsmärke. Längd 41 cm.

Ställvis slitage. Repor. Ej funktionstestad.

Utropspris
3 000 SEK