GOLVUR, 1800-talets första hälft.

Fanerat med mahogny. Urverket märkt Hendrik van Eyk, Amsterdam. Detaljer av mässing. Lod och pendel medföljer. Höjd 245 cm. Nyckel finns.

Ej funktionstestad. Slitage. Renoverad. Kompletterad med bl a senare ben. Delvis senare dekorelement.

Utropspris
8 000 SEK