Fanerat med mahogny. Urverket märkt Hendrik van Eyk, Amsterdam. Detaljer av mässing. Lod och pendel medföljer. Höjd 245 cm. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Slitage. Renoverad. Kompletterad med bl a senare ben. Delvis senare dekorelement.