FÅTÖLJ, Bröderna Andersson, Ekenässjön AB, 1900-talets andra hälft.
Stomme av betsad ek. Fast stoppad rygg och sits. Sitthöjd ca 40 cm.
Slitage. Ställvis blekt. Fläckar. Repor.