Allmoge
934597

SÄTTUGNSPLATTOR, 2 st 17/1800-tal.

Svartmålat gjutjärn. Rektangulär form med reliefdekor, hål i hörnen. En med musikant 62 x 39 cm. En med konung med harpa, 60 x 41 cm.

Slitage, mindre rost.

Utropspris
2 000 SEK