Design
934628

ERIC JOHANN, skänk "Duetta", Asko Finland 1900-talets mitt.

Skjutdörrar med bakomliggande hyllinredning. Metall ben och handtag. Bär tillverkares etikett. Bredd 80 cm, djup 43 cm, höjd 70 cm.

Slitage. Märken.

Asko – huonekaluja Lahdesta, Sari Kainulainen ja Päivi Vickholm, Lahden Kaupunginmuseo 2016. Sid 264.

Formgiven 1958.

Utropspris
150 EUR