I underglasyrblått, en med dekor av flodlandskap och blombuketter, längd på terrin 12 cm. En med dekor av blombuketter, längd på terrin ca 13,7 cm.
Bruksslitage. Bränningssprickor. Små kantnaggar och tillverkningsmistor.