Allmoge
935036

HÄNGSKÅP, så kallat änglaskåp, allmoge, 1853.

Skuren samt bemålad dekor av bandfläta, blomsterurna, blommor samt änglaprytt krön med låda. Invändigt hyllplan samt lönnfack i nederkant. Höjd 91, djup 25, bredd 60 cm.

Ytslitage, skador samt delvis maskstunget. Restaurerat/kompletterat.

Utropspris
8 000 SEK