Sam Pettersson, FAT, silver, Norrköping 1909.

Runt, profilerat brätte med äggstav. Graverat vapen för Adelswärd/Douglas, undertill minnesgravyr "Af 3 mindre XIV:de Allm Landtb.mötet i Norrköping 1876, Af 4 mindre XX:de Allm Landtb.mötet i Norrköping 1906, 3 större o 3 mindre Sv.Fjäderfäafv. föreningens belön.medaljer 1905-1909, 9 K. Landtbr. Akademiens jettonger", Diameter 26 cm, vikt 600 gram.

Bruksslitage.

Proveniens

Graverat vapen: Adelswärd/Douglas.

Utropspris
2 000 SEK