Fanerat med lövträ. Intarsiadekor. Överdel med skåpdörrar, invändig hyll- och lådinredning och svängt krön. Underdel med fyra lådor i tre varv. Längd 118 cm, bredd 48 cm, höjd 210 cm. Nyckel finns.
Slitage. Renoverat och kompletterat. Lagningar. Maskstunget. Sprickor och märken. Fläckar. Defekt lås på överdelen.