STOL, senbarock, 1700-tal.

STOL, senbarock, 1700-tal.

Målad och bronserad. Genombruten rygg med balusterbricka. Lös stoppad sits. Kopplad benställning. Skuren dekor av rocailler. Sitthöjd ca 43 cm. Rygghöjd 103 cm.

Slitage. Senare målning. Kompletterad med senare sits. Torrsprickor. Förstärkningar. Färgbortfall.

Utropspris
2 000 SEK