Fanerad med masurbjörk. Nedfällbar klaff med bakomliggande skrivinredning. Fyra lådor. Uppfällbart lock. Bredd 116, djup 46, höjd 135 cm. Nyckel finns.
Slitage. Repor. Kompletterad med senare ben samt delvis senare bakstycke. Ett gångjärn saknas. Torrsprickor. Smärre fanerskador. Delvis maskstungen. Nyckel med skada.