Stomme av målat trä. Skuren dekor. Klädd med tyg. Beslag av mässing. Total längd ca 240, höjd 176 cm.
Hårt slitage. Skador. Något lösa beslag. Fläckar.
Enligt uppgift från Taxinge Näsby Slott.