GUNNAR NYLUND, vas "Igelkottvasen", chamotterat stengods, Rörstrand, formgiven 1936.

Oregelbunden dekor på ytan. Glaserad. Stämpelmärkt "Rörstrand Sverige CHAMOTTE NYLUND". Höjd ca 17 cm.

Ytslitage. Flertalet mindre nagg.

Utropspris
1 500 SEK