Förgylld. Skuren dekor. Delvis genombruten. Fasettslipat glas. Höjd 96 cm. Bredd 40 cm.
Slitage. Smärre färgbortfall. Fläckar. Maskstungen. Dekorbortfall, del av krön medföljer löst. Senare bakstycke. Skadat glas.