Fanerat med teak. Överdel och underdel med skåpdörrar med reliefdekor. Invändigt hyll- och lådinredning i ek. Längd 100 cm, bredd 43 cm, höjd 173 cm. Nyckel finns.
Bruksskick. Ställvis repor.