MATTA

Semiantik Täbris, ca 395 x 316 cm.

Ljusblå botten med polykrom s.k. vasdesign liknande 1600-talets mattmönster från Kirman med vaser samt stora palmett- och blomslingor. Benvit huvudbård med palmett- och blomranka.

Konditionsrapport

Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar. Sidorna med smärre trampveck och långsidorna även med med smärre skador.

Placering
Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - M4

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anette Granlund

Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk

+46 8-614 08 12
anette.granlund@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i My Bukowskis.

    Auktionen avslutades:
    CEST

    Utropspris: 10 000 SEK

    Slutpris

    30 000
    3 145 EUR
    3 698 USD

    Budhistorik (56 bud)
    1215 aug 22:4130000SEK
    215 aug 22:3829000SEK
    1215 aug 22:3528000SEK
    Acceptpris på 7 000 SEK uppnåddes