Ljusblå botten med polykrom s.k. vasdesign liknande 1600-talets mattmönster från Kirman med vaser samt stora palmett- och blomslingor. Benvit huvudbård med palmett- och blomranka.
Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar. Sidorna med smärre trampveck och långsidorna även med med smärre skador.