Dosa med lock av infattat snäckskal, troligen av Jacob Gustaf Bursell, Jönköping (1814-1830). Bägare med ciselerad dekor, av Lars Biugg år 1803, Jönköping (1758-1812). Bägarens höjd 8,5 cm. Dosans längd 8 cm. Total vikt 114 g.
Delvis otydliga stämplar. Lagningar. Bägaren med något ojämn form. Slitage.