HANS STANGL, vas, porslin, Rosenthal, 1950/60-tal.
Asymmetrisk form med vertikala linjer mot vit fond. Rosenthal GERMANY KUNSTABTEILUNG SELB V Handgemalt St i grönt. Höjd ca 28 cm.
Smärre slitage. Mindre missfärgning.
Rosenthal är en tysk keramikfabrik grundad 1879 av Philipp Rosenthal. Fabriken har sitt säte i Selb i Bayern. Rosenthal tillverkar enkelt porslin och lyxserviser i både traditionell och modern design. Storsäljare är bland annat serviserna ”Maria” och ”Sanssouci”. ”Maria” med den klassiska borden av granatäpplen på kanten är namngiven efter Philipp Rosenthals fru och finns i en mängd olika utföranden. Rosenthal har genom åren gjort en rad designersamarbeten med exempelvis Sigvard Bernadotte, Lisa Larson och Salvador Dalí.