Av färgat glas. Slipad och etsad dekor av blommor och vertikala linjer. Diameter ca 35 cm.
Slitage. Naggar samt något avslag vid den nedre knoppen. Repor. Ej funktionstestad. Kompletterad med en senare del vid den avslutande knoppen.