Med gånjärnsförsett lock, undervarande inredning med lösa fack. Klädd insida. Målade metallbeslag samt vid kanterna mässigsbeslag. Längd ca 81, bredd ca 51, höjd ca 75 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Märken. Repor. Färgbortfall. Mindre skador (inredning provisoriskt fäst / förstärkt med tejp).