Kanter av betsat lövträ samt med mahognyfanerade bottnar. Överst en glasskiva. Längd ca 71, bredd ca 54, höjd ca 70 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Repor. Skador vid hjulen vilket gör den svår att rulla.