Bonad björk.Tre skåp, varav två luckor med intarsiadekor och en glasad lucka. Längd 150 cm. Bredd 48 cm. Höjd 137 cm. Nyckel finns.
Slitage. Repor. Ställvis blekt. Röklukt. Blyertsskrift på en lucka.
Jämför tidigare nr 835947