RINGAR, 3 st, olika guld halter.

Ring med odlad pärla. Ø ca 6,55 mm. Gustav Dahlberg, Stockholm, 1933, 23K guld. Inskription. Storlek 17/53. Ring med syntetisk, grön spinell. J Petterssons, Stockholm, 1957, 18K guld. Storlek 14,75/46. Ring med syntetisk, vit safir. Johan Olof Zetterström, Göteborg, 1876, 20K guld. Inskription. Storlek 18/56. Totalvikt ca 11,3 g.

Syntetisk vit safir är senare. Skenan av ringen med syntetisk grön spinell med spår av renovering. Slitage, mindre repor.

Utropspris
4 000 SEK