Kan inte nå servern

Royal Copenhagen

(Danmark)
Royal Copenhagen
(Danmark)

SERVIS, 144 delar, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, Danmark.

Hel- och halvblond.
1 st runt fat (1/539), diameter 33,5 cm
1 st 1/367
1 st skål (1/512) (kantspricka), diameter ca 21,5 cm.
12 st skålfat (1/1170).
2 st fat på fot(1/1020-1021).
1 st uppläggningsfat (1/641).
1 st skål (1/1018)
1 st skål (1/708)
12 st fat (1/1085)
8 st mindre fat (1/572)
9 st assietter (1/1088)
8 st assietter (1/575)
8 st koppar (1/656) med 6 st fat 1/525-626-656 samt 2 st fat (1/525-656-669)
4 st koppar (1/626) med 7 st fat (1/626)
9 st koppar (1/713 med 6 st fat (1/713)
5 st koppar (1/756) med 9 st fat (1/756)
8 st assiett (1/574)
1 st kopp (1/76).
2 st 1/613
1 st kanna (1/522).
1 st kanna (1/59)
2 st äggkoppar (1/542).
8 st djupa tallrikar (1/571).
12 st djupa tallrikar (1/659)
2 st uppläggningsfat (1/1076).
2 st rektangulära uppläggningsfat (1/716), längd 23 cm.
1 st fat på fot (1/1023).
1 st skål (1/587).
1 st terrin med lock (1/214)
1 st såssnipa (1/584)
1 st skål (1/1043)
1 st ovalt uppläggningsfat (1/531)
1 st fat (1/155).
6 st fat (1/1004)
4 st fat (1/7)
3 st fat (1/116)
1 st sockerskål med lock (1/605)
1 st kanna med lock (1/260)

1 st kopp (1/626) med kantspricka.
Lock till kanna (1/260) med större kantnagg
Såssnipa (1/584) med spricka på handtag samt flertals kantnaggar.
Terrin med lock (1/214) med bränningsspricka.
2 st 1/659 med kantnagg
3 st 1/1170 med kantnaggar
1/1018 med kantnaggar
1 st 1/1085 med kantnagg samt 1 med kantlagning.
1 st 1/572 med kantnagg samt 1 med bränningsspricka på undersidan.
1 st 1/575 med kantnagg
1 st 1/525-626-656 med kantnaggar.
4 st 1/626 med kantnaggar
1 st 1/756 med slipning på undersida samt nagg på fotring
1 st 1/613 med kantnagg

Formgivare

Royal Copenhagen eller Den Kongelige Porcelainsfabrik startade sin verksamhet 1775 i Köpenhamn under beskydd av drottningen Juliana Maria. Till en början tillverkades främst figuriner och servisporslin i Meissens tradition. På 1790-talet formgavs ”Flora danica”-servisen som har en dekor av inhemska växter och ursprungligen bestod 1 802 delar. Enligt traditionen skulle den från början varit avsedd som gåva till kejsarinnan Katarina II av Ryssland. Servisen tillverkas än idag tillsammans med andra klassiker som ”Musselmalet” och ”Blå blomst”.

Läs mer
Auktionen avslutades
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.
Utropspris
30 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Köpinformation