MATTA, Meshed, semiantik, 396 x 314 cm.

Hallonrött fält med mittmedaljong och hörnornament. Mörk huvudbård med palmettmönster.

Bruksskick. Ställvis omfattande slitage. Skadade fransar och kanter. Spår av äldre malskador på baksidan, ej synliga på framsidan. Något smutsig. Lagningar. Trampveck.

Utropspris
8 000 SEK