SEKRETÄR, nordeuropa, 1700-talets andra hälft.

Ek. Tvådelad, överdelen med utfällbar snedklaff med bakomliggande låd och skåpinredning samt större låda, underdelen med tre lådor. Beslag av brons. Bredd 115, djup 60, höjd 108 cm. Nyckel finns.

Skador. Slitage. Lagningar. Ställvis med kompletteringar. Röklukt.

Utropspris
4 000 SEK