ILMARI TAPIOVAARA, KARMSTOLAR, 4 st "Aslak" nr 2105, Asko, modellen formgiven 1958.
Laminerad och formpressad björkfaner. Brunbetsad. Höjd 75 cm, bredd 53 cm, sitthöjd 46 cm.
Ställvis åldersrelaterat slitage.