ILMARI TAPIOVAARA, STOL, "Nana", formgiven 1958.
Svart metallrörsstomme. Sits och ryggstöd beklätt i imitationsläder. Björkfaner. Höjd 74 cm, bredd 50 cm, sitthöjd 45 cm.
Smärre slitage och små märken.