SKRIVSKÅP, 1800-talets första hälft.

Målat. Tudelat. Överdel, dörrpar med bakomliggande hyllplan och lådor. Nedfällbar klaff med bakomliggande skrivinredning. Fyra lådor. Beslag av mässing. Bredd 121, djup 48, höjd 190 cm. Nyckel finns.

Slitage. Senare målning. Torrsprickor. Omarbetad. Ursprungligen ej sammanhörande delar. Senare beslag.

Utropspris
6 000 SEK