SKÅP, barock- /barockstil, 1700- och 1900-tal.
Tudelat. Ek. Överdel med uppsvängt krön, dörrpar med bakomliggande hyllplan och skedhylla. Nedtill med en låda i sarg. Kopplad benställning. Bredd 114,5. Djup 38,5. Höjd 175,5 cm. Nyckel finns.
Slitage. Fläckar. Dekorbortfall, en lös listbit medföljer. Kompletterad med senare benställning. Nyckel till låda saknas.