SOFFA, 1900-talets första hälft.

Fast stoppad rygg och sits. Klädsel av skinn. Ben av betsad björk. Sitthöjd ca 44 cm. Soffans längd 193 cm.

Slitage. Bristningar. Fläckar. Ställvis blekt. Repor. Hål. Lagningar. Nedsutten stoppning. Några senare knappar.

Utropspris
4 000 SEK