BOKSKÅP, Sverige, nygotik, 1800-talets första hälft.

Fanerat med mahogny. Tvådelat, överdelen med vitrin. Underdelen med dörrar och bakomliggande hyllor. Bredd 136, djup 49, höjd 239 cm. Nyckel finns.

Torrsprickor. Smärre lagningar. Smärre slitage.

Utropspris
10 000 SEK