Bronserad. Ramverk med infällt glas. Rik pastellagedekor av musselformationer, akantusblad och blommor. Nederdel med genombruten dekor samt parställda fåglar. Tudelat glas. Brännmärkt "Stockh Hall Stempel 1765"(?). Höjd 147, bredd 60 cm.
Sedvanligt ytslitage. Senare bronsering och förgyllning. Sprickor, skador och retuscher.