Gustaf Rydberg

(Sverige, 1835-1933)
Gustaf Rydberg
(Sverige, 1835-1933)

GUSTAF RYDBERG, olja på duk, signerad G Rydberg

"Motiv från Hven" Strandparti med fiskebåtar. 47 X 70 cm.

Fläckar. Stickhål.

Litt: Gustaf Rydberg. Helge Kjellin, SAK, 1925, avbildad sid 198, katalognummer 466. Troligen målad 1892.

Utropspris
8 000 SEK