Per Henrik Beurling, verksam i Stockholm 1783-1806. Skuren dekor, förgylld och bronserad med vapentroféer och lyror. Nyckel och pendel medföljer. 85 x 56 cm. Nyckel finns.
Skador. Slitage. Lagningar. Ej funktionstestad.