Design
939262

BENGT BERGLUND, skål, stengods, Gustavsberg, stämplad BB, 1900-talets tredje kvartal.

Utvändigt randig struktur i brunt och ljust. Invändigt glaserad i grönt och brunt. Veckad kant. Längd ca 30 cm, höjd ca 16 cm.

Bruksskick. Fläckar. Krackelyrer.

Utropspris
3 000 SEK