ARDY STRÜWER, färglitografier 2 st, signerade och numrerade 147/300 samt 293/300
KOmpositioner, 85 x 64 cm vardera.
Oramade. Mjuka hanteringsveck. Vikveck. Skador längs kanterna. Pappersförtunning.
Ardy Strüwer är en svensk-indonesisk-nederländsk bildkonstnär, komiker och manusförfattare född i Djakarta. Han studerade vid Konstakademien i Haag och grafik vid Konstakademien i Stockholm. Han målar i explosiva färger, i en lekfull stil med naivt och sensuellt målade abstraktioner och figurationer. Ofta i en surrealistisk stil med kvinnoansikten då hans konst är en hyllning till livets ursprung, kvinnan. Strüwer har även varit knuten till Johansfors glasbruk som formgivare.